Používání splitových klimatizací má svá pravidla


Klimatizace je poměrně rozšířený výrobek na pracovištích a v domácnostech, v současné době jsou již cenově dostupné a představují určitý běžný standard vybavení bytů, kanceláří, a výrobních provozů. V létě chladí, v zimě přitápí a přispívají k výraznému komfortu v podstatě celoročně. Jakých zásad bychom se měli přidržet, abychom je využívali efektivně i s ohledem na naše zdraví?
střecha haly.jpg

Proudnice chladného vzduchu

Když se řekne „klimatizace“, leckdo si představí proud chladného vzduchu, který nás ovívá z ventilátoru, anebo ze splitové jednotky. To není však příliš rozumný přístup. Během dvaceti minut nepřetržitého ofukování se mohou zablokovat krční a zádové svaly, pokožka je přetěžována, což způsobí vyšší nároky na imunitní systém. Podchlazení kůže také vede k blokádám energie a prokrvení, a je zdrojem zánětu nosohltanu a průdušek. Výkonná jednotka by tedy měla být především umístěna mimo dosah sedací soupravy, křesel, nebo postele.

Rozdíly teplot

Organismus nesmírně trpí, zejména jeho cévní systém, srdce a krevní oběh, jestliže přecházíme častěji z venkovního do vnitřního prostředí a naopak, je-li rozdíl teplot vyšší než 6 stupňů Celsia. Dochází při tom k tzv. teplotnímu šoku, který lze přirovnat k výkonu netrénovaného běžce na atletickém stadionu, co se snaží napodobit Usaina Bolta. Přechody mezi prostředím by tedy měly být pozvolné, aby se tělo dokázalo změně teploty přizpůsobit.

Větrání

Mnohá tabu vznikají v souvislosti s větráním. Klimatizace totiž pracuje pouze s uzavřeným okruhem vzduchu uvnitř místnosti, a jestliže ji neprodyšně zabedníme, vzduch ztěžkne vlivem vydýchaného kyslíku, který se mění na oxid uhličitý. Alespoň mírné větrání je tudíž velmi důležité.
klimatizace chlazení.png

Pravidelný servis – údržba a čištění

Každé technické zařízení vyžaduje pravidelnou údržbu a v tomto případě to platí dvojnásob. V klimatizačních jednotkách se usazují plísně, nečistoty a bakterie, na místě je tedy očista a pravidelné servisní prohlídky, které kontrolují technický stav kompresoru, výměníku, potrubí, výparníku, chladicí kapaliny a dalších složek zařízení.

Používání splitových klimatizací má svá pravidla
5 (100%)1